Svängde förbi kontoret i dag. Hittade en låda med massa DVDer som låg och skräpade. Vad ska vi göra med de här? Frågade jag Mats och Sam. Ingen aning, gör en Schyman blev svaret och idén till ett möjligen något för sent svar på Schymans PR-kupp var född.
Tack till Petter Bristav som filmat och klippt. Jag drar till Sandhamn om några timmar. Hoppas vi ses där!
Klockren!
Haha! Kan man ana en viss ironi?
Underbart!
Det här förtjänar en internetapplåd!
**APPLÅDER**
Klockrent, Magnus!
Ses i Skottland!
Haha du är jävligt bra.
Nu har jag sett den tre gånger. Alltså är jag full. Men jag fyllegarvar lite sött varje gång. Du är bäst.
“Nu tycker jag vi tar varandra i händerna och sjunger ‘We shall overcome’.”
Klock-fucking-rent!
HAHAHA Jag tror han täckte in precis allt i den här lilla protesten. Magnus är helt klart bäst.
LOL!
Jag har sagt det förut, inte till dig men i diskussioner med vänner och bekanta: Du är ett geni. Någon gång ska jag se till att ta mig till någon av dina shower, med förhoppningen att kunna tacka dig personligen för allt folkvett och alla goda skratt du har bjudit mig (och många andra) på. Tills dess får jag hålla till godo med nätet – och det fungerar ganska bra det med!
Bra och roligt!
Sjukt bra!
http://blogg.aftonbladet.se/nystrom/2010/07/betner-gor-en-schyman
Det är precis sånt här som får mig att börja skratta rakt ut som en tok
Hysteriskt roligt !
Så jävla kul!
Haha, så underbart!
Du är bara för grymm!
Ska du ge Schyman/FI ersättning för att du har “lånat” deras sätt att visa orättvisor på?
[...] Betnér gjorde nyligen en parodi på Schymans brännande av pengar. Han protesterar mot miljöförstöring, cancer, död, [...]
Roligaste jag sett på länge!
[...] Protest mot alla orättvisor. Publicerad: July 23, 2010 Från: Magnus Betnér Ironi som konstform! [...]
Bra aktion mot något vi alla blev extremt upprörda över… G.Schyman kommer alltid att vara uppmärksamhetsberoende tant, som lever på gamla “så kallade meriter” ( läs inga i mina ögon).
Vi kommer väl alla ihåg 80-talet, när man satt och fick undervisning om hur barn föds….. Hmmmmm vi var någonstans på 80-talet och jag och säkert många andra drog en lättnandens suck över att den stora olösta gåtan över hur en barnafödsel äntligen hade fått en lösning genom G.Schyman…. Ojoj om hon inte fläckt ut sig å svarat så bildligt och klokt hade det nog inte blivit fler barn i världen
Att det sen mest liknade en taskig porrfilm med subtila sexulla konstigheter, är ju en Helt annan fråga, men hur skulle jag och mina klasskompisar som gick i femte klass se på detta….. hmmmm fitta , bröst,,,, härlig biologi lektion…. ehhh exeptionellt NÄ….exeptionistiskt från en exeptionist Ja det var nog så, och kommer nog fortsätta så!!
M.V.H
Peter Jörgensen
Såg att Expressen uppmärksammat det här
Hahahahhaha!!
Det är bara du, Gudrun och snorungarna i Rosengård som fattat vad det verkligen handlar om! Vi eldar upp skit för vi tycker livet är orättvist!
Jag har ett fult litet extrahus på min tomt här hemma som du kan komma och bränna ner… Vi kan säga att det är protest mot att alla inte har råd att bo i villa! Folk lyssnar nog mer på dig än på mig nämligen!
Puss och kram!
Jag trodde att du ,av alla människor i Sverige, skulle fatta poängen med det hon gjorde. Men tyvärr så har du blivit så jävla mainstream. Visst är det kul med kändisskap. Om du försöker vara Sveriges George Carlin, så ska du komma ihåg att han aldrig sålde sig som mediahora.
Just den filmen påminner mig lite om nyhetsmedia i USA, Nu ska vi prata om att bränna pengar för att vi inte vill prata om varför…
Du kan läsa här: http://svt.se/2.35188/1.2070514/ Killen från ena Pr-byrån svarar på FPs Birgitta Ohlssons kritik. Då kanske du , och alla andra ignoranta fjortisar som har kommenterat här, fattar poängen.
Fan Magnus du var högst på min lista, rätta till det här nu!
#25 sluta whina moralkärring
Jag fattar poängen. Jag har till och med berömt det som ett smart sätt att skapa uppmärksamhet för 100 000 som inget annat hade uppnåt. Det hindrar ju inte att man kan driva med saken för det.
Den är fantastiskt rolig, Magnus! Även om vi i Feministiskt initiativ inte garvade åt själva eldningen eller åt lönediskrimineringen, så garvar vi högt åt filmen. Störtskön.
Du har bra argument! När blir du statsminister då?
MAGNUS FOR EMPEROR!
jag kanske är lite efter, inte i huvudet utan vad gäller aktuella frågor, jag är lat
, men jag håller helt med magnus i vad gäller sexköpslagen och yttrandefrihetsfrågan… och allt annat!!!
vi borde införskaffa kejsardöme för i helvete.
nu. NU MED EN GÅNG!! damp”#O
Helt underbar!