In english RSS Magnus Betnér

Vad är det för fel på Uddevalla?

Alla har sagt samma sak. Uddevalla är ett svart hål när det gäller kultur. Det händer aldrig någonting där. Det skiter ju jag i. Jag ska åka överallt. Ibland får man ta att enda sättet att kränga biljetter är turistbyrån. Det brukar funka fint. Inte i Uddevalla. Vad fan är det för fel på folk i Uddevalla? Skärp till er! Vi har satt in annonser, affischer på stan och allt annat som vi gör i alla andra städer ändå har jag fått mängder av mail och SMS (för att inte tala om facebookdiskussioner) från folk som inte lyckas köpa en biljett. Eller undrar när jag kommer. JAG KOMMER I MORGON! Biljetter finns hos TURISTBYRÅN. Turistbyrån hittar man väl genom att följa skyltarna eller på google, eller genom att ringa nummerupplysningen. Helt jävla omöjligt kan det ju inte vara, det funkar i ALLA andra städer.

Så, nu fick jag det sagt. Hoppas nu bara att de som har lyckats hitta en biljett till i morgon inte lämnar tillbaka den. Det ska bli kul att träffa er. Och nej, jag är inte på den nya standupklubben som lyckats lägga sitt schema så att vi krockar med dem. Där är Soran och andra. Jag är på en teater. Som ni hittar via google.

25 kommentarer på “Vad är det för fel på Uddevalla?”


  1. RockChick says:

    Uddevalla har ju en hög med kristna fanatiker som försöker stänga ner allt dom anser är okristligt nöje. Dom lyckas tydligen också. Lite kristen maffia, ungefär.

  2. Sammen says:

    Sådär är det även i Vasa Finland så det förvånar inte mej ett fuckin´ dugg. Man försöker alltid sitt bästa och när det väl händer något så är det ingen som reagerar. De klagar på att de inte händer något i deras stad å sen när det väl är någon “happening” så kommer inte folk. De fattar inte att det är upp till dom om de vill ha underhållning nu och i framtiden. Kommer de inte folk, blir det inga mera underhållning…ganska logiskt, men de fattar inte de flesta, tyvärr! :) men fuck this, kör hårt nu bara! :)

  3. Anna says:

    bara att fejsa, uddevallabor är och förblir nästintill efterblivna, medfött och det går tyvärr inte att göra nåt åt.. mer än att beklaga kanske..?

  4. Vilket struntprat! Jonas Gardell satt in en annons i september och har kört 2 fulla föreställningar den här veckan. Ni har haft er första annos förra veckan. Man jobbar på olika sätt helt klart. Vi tittar i denna veckas evenemangskalender! Låt se;

    Måndag, Rockkarusellen musiktävling på Bohusläns museum.
    Tisdag, Jonas Gardell På Östraboteatern.
    Onsdag, Lunchmusik Uddevalla kyrka, lunchteater Regionteater Väst, och åter Jonas Gardell på östraboteatern.
    Torsdag, Lunchteater Regionteater Väst, Föreläsning om Avrättningsplatser i bohuslän på Bohusläns museum.
    Fredag, Ståuppare Magnus Betnér på Östraboteatern, Comedy club på Mortens krog.
    Lördag, Skaffa mig en tenor på Östraboteatern, Blueskväll på Bastionen, jubelkonsert med kören Fräknarna och Rulles Storband på Regionteater Väst, minimal och maximal musik, flöjtisten Perr Gross och slagverkaren Leif Karlsson på Bohusläns museum.
    Söndag, Gala för Haiti på Folkets Hus uddevalla.
    Något ser vi att det är!

  5. Magnus says:

    Mitt inlägg handlar i första hand inte om kulturutbudet (det är andra som sagt att det är ett svart hål, inte jag) utan om Uddevallabornas uppenbara oförmåga att hitta en biljett relativt befolkningen i andra lika stora städer…

    Antagligen har det att göra med att min publik är lite yngre än den publik som går på det mesta annat på teatrar och liknande.

  6. Vi använder ständigt turistbyrån som biljettförsäljare utan bekymmer. Jag undrar om ungdom har annan vana, en intressant tanke. Men jag tror ändå att det just denhär veckan är olyckligt med Dig, Gardell och Comedy Club… oavsett vem som säljer biljetter.

  7. Marlene Dimberg says:

    Den som väljer Mortens framför dig Magnus får fan skylla sig själv…

  8. Maria says:

    Köpte biljetter till din föreställning i Uddevalla redan i november för att vara på den säkra sidan. Blev mycket förvånad över att det var så många biljetter kvar förra veckan när en kompis ringde för att skaffa biljetter. Vad är det för fel på folk!?! Själv har sett fram emot det här i månader!! Inga problem att köpa biljetter via Turistbyrån var det heller… Kanske måste man vara från Göteborg för att förstå hur man gör ;-) Spred iaf “nyheten” om din ankomst på jobbet härom dagen och då blev det fart på arbetskamraterna :-S Hoppas verkligen på slutsålt, blir så mycket roligare då!
    Ses ikväll då! Eller JAG kommer se dig iaf :-p

  9. Magnus says:

    Uddevalla rtf: Aha, Gardell är där samma vecka, det hade jag missat helt. Förklarar nog en del av saken. Men det stora problemet verkar vara att folk inte verkar veta hur man hittar en biljett och det beror nog på att de flesta som hör av sig till mig är i den åldern att de aldrig köpt en biljett till något annat och följdaktligen inte vet att det är hos turistbyrån man brukar göra det.

    Vi brukar alltid se en skillnad på städer där det går att boka på nätet och städer där man måste kontakta en turistbyrå eller liknande. Där det finns möjlighet att köpa på nätet säljer vi alltid ut mycket snabbare. Gissningsvis en generationsfråga mellan till exempel min och Gardells publik.

  10. Magnus, det tycker jag var en intressant iaktagelse. Ska fundera lite på den, kanske blir en snackis här. Vi vill naturligtvis nå alla, så lätt som möjligt. Även när inte du är här;-)

  11. Magnus says:

    Skulle tro att det viktigaste som finns när det gäller att locka människor under 30 är att det går att boka via nätet och att det är enkelt. Väldigt enkelt. Det allra bästa är nog att ha ett eget bokningssystem, men det är ju fruktansvärt dyrt. En del av de större konserthusen har det. De flesta mindre kör med ticnet, som tyvärr är ganska kass. De andra tjänsterna som tickster och nortic har jag inte så bra koll på.

  12. Joseph says:

    tickster ska vara rätt bra. Samarbetade med dom under siestafestivalen 2008 och det funkade problemfritt.

  13. VI har ju det när jag tänker efter. Man kan boka via Riksteatern har inte tänkt på vilken service det är. Men det är ju bara deras föreställningar, vi har många fler per år. Absolut ngot att fundera på:-)

  14. Socker says:

    @ Uddevalla Riksteaterförening: Orka samla ihop hela föreningen för att skriva några kommentarer till ett blogginlägg. Ni kan ju inte ha så mycket att göra. :O

  15. Viktoria says:

    Ouch Socker, du måste varit en utav dom som inte hittade till turistbyrån ;)

  16. Johan R says:

    I Uddevalla bor 90% sumprunkare. Så är det.

  17. Anna says:

    Du var grym igår Magnus!
    Och ja, jag var en av dom som hittade dit, vilket jag är glad för ;)

  18. Josef says:

    Riktigt grymt igår Magnus! Och be inte om ursäkt för att det blev långt, hade kunnat va en timme till utan att iaf jag hade tröttnat :) Tack för att du tog dig hit!

  19. Cornelia says:

    Detta är lite intressant eftersom vi drog till Trollhättan och såg ditt uppträdande eftersom att vi inte visste om att du skulle komma till Uddevalla. Intressant

  20. Ersin says:

    Uddevalla är verkligen en homosexuell stad. När jag gick till krogen, var det många som hånglade med samma kön. Även kysstes såklart. Fast det är bara tjejer.

  21. Lina says:

    Visste inte att du var här förrän ett par timmar innan showen då jag läste det via en blogg. Såg dig i Karlstad med tidigare show och tycker du är otrolig. Skulle kunna sitta en hel kväll och lyssna (och titta..)
    Verkar vara endel fördomar mot Uddevallabor här. Ang turistbyrån (som jag inte har en aning om var den ligger) försvarar jag mig med att jag kommer från Mantorp där det knappt fanns en kiosk så jag är inte van vid sånna nymodigheter.

  22. ida says:

    kanon med tickster funkar ju prima, dem flesta har ju dator och de som inte har det kan ju använda en dator på bibliotek eller hos polare. Om man ångrar sig kan man även sälja sin biljett vidare GRATIS via tickster så att man kan vara säker på att inte köpa falska av ngn på svarta börsen.

    ps. Magnus! vilken energi det läggs på denna skiten då! ds .

    Vad e de för fel på jungelns lag: TARZAN STYLE!!!

  23. ida says:

    ps.tickster är ett “eget” bokningssystem som du själv administrerar. fullkoll och busenkelt
    //Ida

Magnus Betnér IV – Ystad, 9 Feb, 2012, Kl. 19:30