In english RSS Magnus Betnér

Turnénamn och midsommar.

Nu har vi bestämt vad turnén ska heta, avslöljas i samband med biljettsläpp eller så. Tack alla ni som kommit med förslag!

Gårdagen spenderades först i bil hem från Karlstad, sedan på akademibokhandeln där jag köpte den här (som började som en ren hyllningsskrift till piratism, men som efter ungefär halva börjar bli riktigt intressant) och den här som verkar riktigt intressant, men som jag bara hunnit bläddra lite i. Efter akademibokhandeln tog jag lunch i Gamla Stan. Efter det hade jag date med företrädare för piratpartiet med intressanta diskussioner om upphovsrätt och integritet.

Därefter häng med sköna brudar på Morfar Ginko och så hem. Således en väldans skön dag. Midsommarafton ska väl avnjutas i ungefär samma andra. Kanske med lite större inslag av slötittande på film och drickande av nubbe.

När jag ändå boktipsar så kan jag säga till alla som jublar över Obamas senaste tal om statlig intervention att de borde läsa Johan Norbergs En perfekt storm. Det tycker jag för övrigt att alla andra ska göra också. Och när ni ändå handlar, så ta och skaffa hans bästa bok än så länge: När människan skapade världen.

En annan bra bok jag läst senaste tiden är What we say goes av Noam Chomsky. Länge sedan jag läste något av honom nu och jag blir alltid glad av det. Däremot blev jag inte glad av Oilopoly. Har bara lyckats ta mig till sidan 45. Seg, seg, seg. Ska ge den ett förssök till eftersom den egentligen verkar rätt bra.

10 kommentarer på “Turnénamn och midsommar.”


  1. Yamiko says:

    Ha en trevlig midsommar. ^_^

  2. Mattias says:

    Klockan är bara tolv och du har hunnit med allt det där… Imponerande.
    Fint med lite boktips, piratboken ska jag absolut skaffa. Är lite nyfiken på vad alla säger och tycker om ämnet.
    Är sex arbete? lät också intressant, blir nog den också. Jag blev lite konfunderad när jag för några år sedan hörde att det var lagligt att sälja sex men inte att köpa. Kommer inte ihåg om jag bodde i norge eller sverige när jag hörde påståendet. Vill hursomhelst förstå tanken med den idén.
    Glad midsommar!
    / M

  3. emil says:

    härligt att du läser både chomsky och norberg, det är bra bredd det. ha en bra midsommar!

  4. Leif Landén says:

    Tack för boktipsen, du kostade mig just 334 kronor. Däremot så har jag redan Piraterna. Fortsätt gärna med boktips för övrigt, det du läser för att landa där du gör läser jag gärna också då du förbluffande ofta verkar landa i rätt slutsats. ;)

    Från en som tycker du är roligast när du har fel….

  5. emma says:

    läser du aldrig skönlitterärt? och om du gör det, vad läser du då?

  6. Magnus says:

    Jag läser nästan ingen skönlitteratur alls längre. Om jag gör det så blir det Palanihuk, Auster, Orwell, Oates eller någon annan relativt nutida amerikan. Det är extremt sällan dock. Kanske läser 2-3 skönlitterära om året. Läser hellre facklitteratur nu för tiden.

  7. J.A says:

    Emma tog min fråga, men har du läst Nick Hornbys böcker? High Fidelity måste ju vara en av de skönaste böcker någonsin

  8. Magnus says:

    Läste Fever pitch, men jag gillade den inte… Blir sällan av att jag läser böcker som snabbt blir film heller så han ligger illa till generellt.

  9. Martin B says:

    Verkar ju vara en del intressanta böcker. Får man komma med ett eget boktips? I så fall rekommenderar jag Jared Diamonds bok Undergång: Civilisationernas uppgång eller fall. http://www.bokus.com/b/9789172637535.html?pt=search_result&search_term=jared%20diamond

  10. August says:

    Las Plunder and blunder av Dean Baker. En av fa ekonomer som lange forutsag finanskrisen!

    Btw: Johan Norbergs Till varldskapitalismens forsvar ar ju pinsamt dalig men jag blev ganska imponerad av hans senaste bok om krisen, aven om han fortfarande bortser fran mycket basala fakta for att bekrafta sin egen varldsbild.

Piteå, 17 Mar, 2010, Kl. 19:30